Dünya Nasıl Oluştu?
15 Mayıs 2024

Dünya Nasıl Oluştu?

Dünya nasıl oluştu, sorusu tabi ki birçok insanın hayatında sorduğu farklı sorulardan biridir. Yapılan araştırmalara göre aslında dünya milyonlarca yıl önceden oluşmuş olan ve günümüze kadar gelmiş olan bir gezegendir. Dünyanın oluşumu aslında dini olarak ve bilimsel olarak ayrı ayrı açıklanmıştır. İçerisinde yaşadığımız dünya tabi ki farklı şekillerde oluşmuştur. Bilimsel olarak yapılan araştırmalara göre içerisinde yaşadığımız dünya, ilk zamanlar evren içerisinde olmayan bir gezegendi. Dünyaya benzer birçok gezegen vardır. Fakat dünyamızdaki gibi atmosfer katmanı olan, içerisinde oksijen ve diğer gazların bulunarak insan yaşamına el verişli bir gezegen henüz bulunmamıştır. Özellikleri bakımından eşsiz olan dünyanın oluşumu yapılan bilimsel araştırmalara göre büyük bir patlama ile meydana gelmiştir. Tam olarak oluşum yaşı bilinmeyen dünyanın en eski kayaçları tam olarak 4.1 milyar yıllıktır. Bu rakam gerçekten oldukça eskileri göstermektedir. O zamanlardan günümüze kadar dünya üzerinde birçok değişiklikler olmuştur. Özellikle yer değiştiren kıtaların bulunması dünyanın ilk zamanlarda tek bir kıtadan oluştuğunun en büyük göstergesi olmaktadır. Dünya oluşurken dünyanın aynı zamanda katmanları da oluşmuştur. Farklı katmanları bulunan dünyanın derinlerine gidildikçe bu katmanlara ulaşılabilir. Aslında birçok insan tarafından yuvarlak olarak bilinen dünyanın asıl şekli olips bir yapıdadır. Ekvatorların şişkinliği nedeni ile dünyanın oluşumundan beri yeryüzünün en yüksek kısmı Ekvatorlardır.

Dünya nasıl oluştu? Sorusuna bilim adamları big bang teorisi ile cevap vermiştir. Bu teoriyi eğitim alan herkes bilir. Big bang teorisine göre dünyanın oluşumu gerçekleşmeden önce sıcaklığı yoğun olan bir alanda bir milyar derece sıcaklık meydana geldi ve bir patlama ile etrafa yayılım başladı. Bu yayılımla birlikte güneş, dünya ve diğer gezegenler oluştu. Böylesine bir teori birçok bilim adamı tarafından yapılan araştırmalara bakarak kabul görülmüştür. Big bang teorisine göre bu yayılmalar günümüzde de sürekli olarak devam etmektedir. Fakat ilk zamanlara göre tabi ki daha yavaştır. Hatta yapılan araştırmalar ile ortaya atılan big bang teorisinin dini olarak kuranda geçen ayetler ile de bağdaşarak doğrulandığı düşünülmektedir. Bu ayet ise;

"İnkâr edenler, evren ve dünya birbiri ile bitişik iken onları ayırdığımızı ve her canlıyı sudan yarattığımızı görmüyorlar mı? Yine de onlar anlamayacaklar mı? (21 Enbiya suresi, 30)

"Ve evreni kuvvetimiz ile kurduk. Muhakkak ki onu genişletmekteyiz. (51 Zariyat Suresi, 47)

İşte bu ayete bakıldığında özellikle son cümlede görülen genişletmek kelimesi ile evrenin günümüzde yayılmaya devam etmesi bağdaşarak dini olarak da bu bilimsel açıklama doğrulanmış olmaktadır. Kuranda birçok ayete bakılarak dünyanın yaratılışı ile birçok bilgiler edilebilmektedir. Ondan daha fazla ayet ile dünyanın yaratılışından bahsedilmektedir. Tüm bu ayetler sırlarla doludur. Şüphesiz ki bu ayetlerin sırları tam olarak çözüldüğünde tam olarak dünyanın nasıl yaratıldığına net bir bildi ile emin olunacaktır. Bilindiği gibi gökyüzündeki tüm yıldızlar ve diğer gezegenler bir merkezin etrafındadır ve merkeze doğru bu gezegenler bir yoğunlaşma içerisinde olacak şekilde görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre dünya nasıl oluştu? Sorusuna bu şekilde cevap verilmiştir. İleri ki zamanlarda günümüzde de dünya ile ilgili yapılan araştırmalar ile çok daha farklı bilgiler elde edilebilir. Bu gibi durumlar oldukça beklenen durumlardır. Sürekli olarak farklı ve yeni bilgilerden biri bile dünyanın oluşumu ile ilgili yeni teorilerin ortaya atılmasına ve yapılan tüm araştırmaları en başa dönmesine neden olabilir.

Dünya Nasıl Oluştu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dünya Barış Günü Ne Zaman

Dünya Barış Günü Ne Zaman

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dünya Kadınlar Günü Ne Zaman

Dünya Kadınlar Günü Ne Zaman

Dünyanın En Büyük Yılanı?

Dünyanın En Büyük Yılanı?

Dünya Tarihi Milattan Önce ve Sonra

Dünya Tarihi Milattan Önce ve Sonra

3.dünya Savaşı Kehanetleri

3.dünya Savaşı Kehanetleri

Dünya Ülkeleri Listesi

Dünya Ülkeleri Listesi