Dünya Çevre Günü Ne Zaman
15 Mayıs 2024

Dünya Çevre Günü Ne Zaman

Dünya Çevre Günü, Dünya barışını ve birliğini korumak için kurulmuş olan Birleşmiş Milletler Örgütü 1972 yılında İsveç'in başkenti Stockholm'de 134 ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede, 5 Haziran tarihinin “Dünya Çevre Günü” olmasını oy birliği ile kabul etmiştir. O tarihten bugüne kadar çevre sorunlarına halkın dikkatini çekmek ve katılımını arttırmak, bunun yanı sıra politik ilgiyi arttırmak için dünya genelinde çeşitli ekinliklerle kutlanmaktadır. Dünya üzerinde 6 ile 100 milyon arasında tür olduğu varsayılmaktadır. Günümüze kadar sadece 2 milyon türün keşfedildiğini düşünülürse üzerinde yaşadığımız gezegen ve diğer türler hakkındaki bilgilerimizin ne kadar yetersiz oldğu ortaya çıkmaktadır. Bilinen 17.292 bitki ve hayvan türü azalıp nesli tükenme riskiyle karşı karşıya kalmıştır. Bitki ve hayvan türlerinin azalmasının sorumlusu insanlardır. Çeşitli sebeplerle ormanlar, tarım arazileri, otlaklar, sulak yerler tahrip edilmektedir. Ayrıca giderek insanların sayısı arttıkça balık stokları da azalmaktadır. Dünyanın ısınmasına sebep olan gazlar atmosfere karışmaktadır. Bunun sonucu olarak, dünyadaki türler çok hızlı bir şekilde yok olmaktadır. Dünya üzerinde var olan türler bu böcekten, yol kenarındaki çimenlere kadar bizlere yiyecek, ilaç, giysi, yakıt gibi faydalar sağlamaktadır.

Bu tükenişin sorumlusu insandır. Çeşitli gerekçelerle ormanlar, ekilen araziler, otlaklar, sulak yerlere zarar verilmekte, balık stokları azalmakta, Dünyanın ısınmasına neden olan zararlı gazlar atmosfere karışmaktadır. Bunun sonucunda da türler doğal hızlarından 1.000 kat daha hızlı bir şekilde yok olmaktadır. Dünya üzerindeki türlerin fazlalığı bize gıda, ilaç, giysi, yakıt gibi çok sayıda fayda sağlamaktadır. Dünya çevre günü kutlamaları yapılırken birey olarak herkes üzerine düşen görevleri yerine getirmelidir. Doğayı korumak, zarar vermemek, zarar verenleri uyarmak gerekmektedir. Geçmişten günümüze kadar birçok türün kaybolduğu devirler olmuştur ama günümüz koşulları bu türlerin yok oluş sürecini hızlandırmıştır. İklim değişikliği bitkilerin dengesini alt üst etmektedir. Sıcaklıklardaki 2 ile 3 derecelik artık bitki ve hayvan türlerinin yok olmasına sebep olacaktır. Dünya nüfusunun yarısından fazlası için gerekli olan ilaçlar bitkilerden elde edilmektedir. Bu nedenle bitki türlerinin yok olması hızlanmaktadır.

İçinde yaşadığımız dünyayı korumak kollamak bizim en büyük görevimiz olmalıdır. Sadece daha fazla para kazanmak için orman arazilerinin yağmalanması, hatta bilinçli olarak ciğerimiz olan ormanlarımızın yakılarak bina yapmak için boş alan yaratılmaya çalışılması insanoğlunun bencilliğine en güzel örnektir. Doğada ne kadar fazla ağaç olursa bu insanoğlunun yararınadır. Toprak kaymasına sebep olan en büyük nedenlerden biri de ağaçların acımasızca kesilmesidir. Ağaçların kesilmesi hem erozyona hem de sellere sebep olmaktadır. İçinde yaşadığımız dünyayı ne yazık ki bizler kendi ellerimizle çekilmez hale getiriyoruz. Plastik maddelerin doğaya atılması ki plastik maddelerin geri dönüşümü yılları almaktadır. Kullanılan parfümler ozon tabakasına zarar vermekte ve bu da küresel ısınmayı tetiklemektedir. Bu ve buna benzer birçok nedenden ötürü dünya çevre gününde insanları bilinçlendirmek çok önemlidir. Özellikle genç nesilleri bu konuda bilgilendirerek, her türlü bitkinin, ağacın önemi anlatılarak bilinç bir nesil oluşturmalıyız.

Dünya Çevre Günü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

3.dünya Savaşı Kehanetleri

3.dünya Savaşı Kehanetleri

Dünya Siyasi Haritası Bakış

Dünya Siyasi Haritası Bakış

Dünya Ülkeleri Listesi

Dünya Ülkeleri Listesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dünya Nasıl Oluştu?

Dünya Nasıl Oluştu?

Dünya Barış Günü Ne Zaman

Dünya Barış Günü Ne Zaman

Dünya Çevre Günü Ne Zaman

Dünya Çevre Günü Ne Zaman

Dünya Haritası Siyasi ve Fiziki Harita

Dünya Haritası Siyasi ve Fiziki Harita

Dünya Atlası Küre ve Haritası

Dünya Atlası Küre ve Haritası